Fotografování zvířat Ivana Čelikovská články
      


Občas k fotkám vyplodím i nějaký text a někde ho uveřejní ;-)


První knabstrupské hříbě narozené v ČR!

Před rokem Johana Spáčilová (Mountelíková) přivezla z Německa do ČR knabstrupskou klisnu CONNY vom WETHAUTAL i s jejím hříbětem hřebečkem Mönchshof´s Kleiner Onkel. Ještě před odjezdem do ČR byla klisna připuštěna špičkovým hřebcem Diabolo a po zjištění březosti již nic nebránilo odjezdu do jejího nového domova.

Její nová majitelka Johana Spáčilová často se svými koňmi vystupuje na různých akcích a proto i klisnu Conny jste loni mohli vidět při vystoupeních Johany například v Lysé nad Labem na výstavě Kůň 2011.

Knabstrupský kůň(knabstrupper) není v Čechách příliš známé plemeno. Tyto koně jsou vlastně vzdálenými předky appaloos. Dnes jsou však tyto dvě plemena značně odlišná a mají různou stavbu těla. Knabstrup se vyvinul ze starých španělských koní a jejich křížením a s frederiksborskými koňmi (nejstarším dánským plemenem).

V dnešní době je knabstrupský kůň chovaný ve dvou typech – barokním a moderním sportovním. Jsou chováni i v různých velikostech proto se můžete setkat s poníky i minikoňmi. Knabstrupští koně vynikají skvělým charakterem a inteligencí čímž jsou předurčeni pro show a vysokou školu. Uplatnění najdou i v jiný jezdeckých disciplínách včetně drezury, všestrannosti, honů, ale i třeba jako koně pro hipoterapii. Pro jejich dobrou povahu jsou velmi oblíbeni i mezi rekreačními jezdci.

Domovem tohoto plemene je Dánsko. Kde byl po staletí dánský skvrnitý kůň využíván k mnoha účelům.

Dnes již toto plemeno ve své skutečně čisté podobě neexistuje. I frederiksborský kůň z něhož se knabstrupové vyvinuli se změnil. V moderním chovu je větší důraz kladen na barvu než na stavbu těla. Chov se přizpůsobuje měnící se módě. Chceme-li nalézt původní typ knabstruba může nám pomoci neocenitelná památka- jezdecká socha na nádvoří hradu Amalienborg v dánské Kodani. Socha z roku 1750 vytvořena francouzským sochařem Salym věrohodně zobrazuje ideálního dánského koně. Ideální kůň měřil 155cm. Takto popisuje sochu Hjalmer Friis: „anatomicky téměř perfektní kůň, harmonický, dobře stavěný, středně velká hlava s poněkud konvexním profilem skvěle ladí s celým výjevem, dobře nesený poněkud těžší krk. Lopatka je šikmá podsaditá s kulatým kohoutkem. Hrudník je hluboký a široký. Hřbet je poněkud dlouhý. Bedra jsou široká, dobře nasvalená. Záď je středně dlouhá, pravidelně čtvercová, silně vyrýsovaná, poněkud skosená, dobře nesený bohatý ocas. Nohy jsou silné.“ V současnosti jsou těmto koním nejblíže lipicáni a iberští koně.

Přestože nejznámějším zbarvením knabstrupa je skvrnité nemusí tomu vždy tak být, na druhou stranu ne každý skvrnitý kůň je knabstrup. Knabstrup může být částečně skvrnitý nebo zcela skvrnitý. Někdy se narodí bílý. Bíle narozený kůň není ani grošák, ani albín, je to zkrátka skvrnitý kůň, který nemá buď vůbec žádné nebo jen velmi málo skvrn. Také se může vyskytnou tzv. snowflake puntíkování (v podobě bílých puntíků), ale může se i stát, že po bílé barvě není ani památky a kůň je jednoduše hnědák, ryzák nebo vraník.

V dnešní době se Knabstrupští koně bohužel stávají vzácností a díky Johaně Spáčilové se toto krásné plemeno dostalo do ČR a 23.2.2012 se zde dokonce narodil první knabstrupský hřebeček Frederik de Bohemia. Vzhledem k Frederikově špičkovému původu, stavbě těla a barvě lze předpokládat, že dráha plemeníka ho rozhodně nemine. To ovšem ještě nějaký čas potrvá a proto si zatím bude užívat hříběcích hrátek na pastvině a péče své matky Conny.

Děkuji Johaně Spáčilové za informace o tomto krásném plemeni a za pozvání na první Frederikovu procházku v jeho druhém dni života. I když se mu nejdříve do toho velkého světa z bezpečí boxu příliš nechtělo. Nakonec se za povzbuzování ošetřovatelů a své matky statečně vydal ven. Původně si myslel, že jeho maminka je Johana a běhal za ní místo za Conny, ale nakonec pochopil, že maminka je to chlupaté s menším bříškem. Protože Johaně zbývá již jen pár týdnů do porodu, přeci jen už toho tolik neuběhá:-D
 Tady najdete články na equichannelu:

Středočeská druhá kvalifikace chladnokrevných koní poprvé ve Smolotelích

Propršené Malenické rodeo

FotoIvana 2012© - Kontakt